Batı Avrupa’da 6,5 milyon Türk

Dışişleri Bakan Yardımcısı Yasin Ekrem Serim, Ankara’nın Kızılcahamam ilçesindeki otelde düzenlenen, Uluslararası Demokratlar Birliğinin (UID) Kapasite Geliştirme ve Eğitim Çalıştayı’nda, Türkiye’nin dış politika ve bakanlık faaliyetlerinde, yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarına yönelik çalışmalarına ilişkin verileri paylaştı.

Buna göre, 6,5 milyonu Batı Avrupa’da olmak üzere 7,5 milyon Türk vatandaşı yurt dışında yaşıyor.

Nisan 2024 itibarıyla Avrupa genelinde 2 bin 427 Türk kökenli siyasetçi bulunuyor. Hükümet düzeyinde 2 bakan ve 2 devlet sekreteri, Avrupa Parlamentosunda 7, ulusal ve federal düzeyde 69, eyalet ve bölgesel düzeyde 102, belediye meclislerinde ise 2 bin 245 Türk kökenli üye görev yapıyor.

BİN 558 DİN GÖREVLİSİ YURT DIŞINDA HİZMET VERİYOR

Bakanlıklararası Ortak Kültür Komisyonu (BOAKK) kararları çerçevesinde, Nisan 2024 itibarıyla 1707 öğretmen, 141 okutman yurt dışında görevli bulunuyor.

BOAKK kararları çerçevesinde, nisan itibarıyla 1558 din görevlisi de yurt dışında hizmet veriyor.

Yurt dışında din hizmetleri konusunda bazı sorunlarla da karşılaşılıyor. Türkiye’den din görevlisi atanması uygulamasına son verilmesi, sayıların azaltılması talepleri ve din görevlilerinin oturumlarının uzatılmaması, bu sorunlar arasında yer alıyor.

EN FAZLA KONSOLOSLUK HİZMETİ AVRUPA’DA VERİLDİ

Yurt dışındaki Türk vatandaşlarına, doğum, askerlik, evlilik, adli konular, ölüm, noter ve nüfus başta olmak üzere 70’i aşkın türde konsolosluk hizmeti veriliyor.

Türkiye’nin dış misyonlarında 2002’de verilen konsolosluk hizmeti sayısı 131 bin iken, 2023’te 3,3 milyon, senenin başından bu yana da 1 milyona yakın işlem gerçekleştirildi.

Öte yandan, “konsolosluk.gov.tr” üzerinden yapılan yıllık ortalama işlem sayısı ise 2 milyonu buluyor.

En fazla konsolosluk hizmeti Avrupa’da verilirken, nisanda sadece Almanya’da 272 bin 729 işlem yapıldı.

Geçen sene 59 farklı şehirde toplam 74, yılın başından bu yana ise 22 şehirde 22 “gezici konsolosluk hizmeti” sağlandı.

Dışişleri Bakanlığı, yurt dışındaki Türk vatandaşlarına bazı hizmetleri e-Devlet platformu üzerinden veriyor.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir